EKG holterova
monitorace

Holterovo monitorování EKG je jedním ze základních nástrojů v diagnostice poruch srdečního rytmu tam, kde nebylo možné odhalit arytmii pomocí standardního EKG záznamu v ordinaci. 
Jedná se o neinvazivní kontinuální záznam Ekg křivky (minimálně po dobu 24 hodin) při běžné denní činnosti pacienta i v noci během spánku. Některá onemocnění srdce, například poruchy srdečního rytmu ve formě bušení srdce, se nemusí projevovat trvale. Na rozdíl od EKG, které zaznamenává srdeční aktivitu jen v době vyšetření, jsou tak k dispozici i údaje např. v době zvýšené tělesné aktivity a tím stoupá pravděpodobnost zaznamenání občasných nepravidelností tepové frekvence nebo projevy námahových ischémií (nedostatečného prokrvení srdečního svalu). 
Toto vyšetření slouží k objektivizaci různých pocitů bušení a přeskakování u srdce (palpitací), které představují nejčastější potíže pacientů v kardiologické ambulanci. Příčinou může být specifická srdeční arytmie, od nezávažných extrasystol až po závažné arytmie. 
Neméně důležité je však i vyloučení bezpříznakových epizod arytmií a to zejména fibrilace síní, která je riziková ze vzniku embolických příhod a vyžaduje antikoagulační léčbu. 
Další častou indikací tohoto vyšetření jsou přechodné ztráty vědomí (synkopy). Ve věku mezi 10-30 lety je příčina synkopy většinou nezávažná, benigní a prodělá ji asi 30-40% lidí. Ve vyšším věkovém spektru mají synkopy závažnější příčiny a často právě souvisí s poruchou srdečního rytmu. 
Naše ordinace disponuje moderními digitálními záznamníky Mortara H3+, jejichž velikost je jen o málo větší než tužková baterka a na těle je téměř nevnímáte.

dsc-3517-low

Jak bude vyšetření probíhat?
Přijdete v určený čas k nasazení přístroje, nejprve bude umístěno na Váš hrudník několik lepících elektrod (u mužů je někdy nutné místo zbavit jednorázovou žiletkou ochlupení) připojených tenkým kabelem s přístrojem, který budete mít zavěšen kolem krku. Na sebe si v den vyšetření vemte volnější tričko nebo košili, aby nedocházelo k tlaku na elektrody a tím vzniku pohybových artefaktů na záznamu, které by nám poté komplikovaly vyhodnocení. Doporučujeme se před vyšetřením osprchovat, během vyšetření není možný již kontakt s vodou.

Přístroj má Vaše srdce sledovat za co možná nejvíce běžných podmínek, je vhodné, aby pacient vykonával všechny denní aktivity a zejména ty, které mu dělají obtíže. Na druhé straně je třeba se vyhnout aktivitám, při nichž by mohlo dojít k poškození přístroje (práce s těžkými břemeny, plavání, bojové sporty atd.). V případě že po dobu monitorace Vám odpadne EKG elektroda prosím znovu ji připevněte na tělo zpět.
Velmi důležité je ke kvalitnímu zhodnocení přinést zápis svých denních aktivit po dobu monitorace s případným časovým údajem, kdy jste pociťovali klinické obtíže (bušení srdce).

Na druhý den prosíme o vrácení přístroje včas dle pokynů jako laskavost k dalšímu pacientovi. Ode dne vrácení záznamníku má indikující lékař výsledek k dispozici zhruba za týden. Zároveň pacient obdrží informaci jak dále postupovat, zda je potřeba dovyšetření nebo pouze vystavíme kopii výsledku, pokud je výsledek v pořádku.